Vitamed - Zdrowiej z namiVitamed LIVE - relacje z konferencji

Słownik

Wazelina

Substancja mazista, dość rzadka, bezwonna, niskotopliwa, nie wysychająca, koloru od białego poprzez żółty do brązowego - we wszystkich wypadkach dość prześwitująca. Jest mieszaniną węglowodorów parafinowych (alkanów) z pogranicza stałego i ciekłego stanu skupienia w normalnych warunkach otoczenia - głównie są to dokozan (C22H46) i trikozan (C23H48).

Właściwości

 • temperatura topnienia: 35-45°C

 • dobrze rozpuszczalna w: eterze, benzynie, chloroformie, dwusiarczku węgla

 • bardzo słabo rozpuszczalna w nierozcieńczonym etanolu

 • nierozpuszczalna w wodzie

Zastosowania

 • Wazelina nie wchłania się poprzez skórę i błony śluzowe człowieka, i nie podrażnia ich, stąd jej szerokie zastosowanie jako składnika bazowego rozmaitych maści leczniczych, oraz środków zabezpieczających powierzchnię ciała przed wpływem czynników fizycznych. Z tych samych powodów ma zastosowanie również jako środek poślizgowy o długotrwałym działaniu - w wielu rozmaitych zastosowaniach, jak pomocy przy masażu, czy ułatwianiu wnikania narzędzi lekarskich w głąb ciała pacjenta (pochwa, odbyt).

 • W technice służy do tymczasowego, łatwo usuwalnego, ale jednocześnie skutecznego zabezpieczania rozmaitych powierzchni: metali przed korozją, wyrobów ze skóry, tworzyw i gumy przeciw wysychaniu powierzchni, przymarzaniu do siebie elementów, brudzeniu się i innym wpływom środowiska. Stosowana jest również jako delikatny środek smarujący do najsłabiej obciążonych mechanizmów.

Rodzaje

 • wazelina kosmetyczna biała (Vaselinum album), lub żółta (Vaselinum flavum) - może być dodatkowo barwiona, wzbogacana w substancje zapachowe, a nawet smakowe. Biała służy głównie do celów kosmetycznych i farmaceutycznych, żółta, stosowana do celów farmaceutycznych, jest obecnie coraz rzadziej wykorzystywana. Te dwa rodzaje wazeliny różnią się od siebie stopniem oczyszczenia chemicznego - wazelina biała jest substancją bardziej jednorodną chemicznie, czystszą.

 • wazelina techniczna - koloru brązowego, nisko- lub wysokotopliwa. Niskotopliwa ma lepsze własności smarujące, wysokotopliwa do trochę trwalszego zabezpieczania elementów
   

  "Źródło: Wikipedia"