Vitamed - Zdrowiej z namiVitamed LIVE - relacje z konferencji

Słownik

Menthol

Alkohol z grupy terpenów, o ostrym, przenikliwym zapachu, przypominającym miętę pieprzową, stosowany masowo w przemyśle kosmetycznym i pomocniczych środkach farmaceutycznych.

W temperaturze pokojowej tworzy białe, igłowe kryształki. Słabo rozpuszczalny w wodzie, dobrze rozpuszcza się w polarnych rozpuszczalnikach organicznych. Ze względu na to, że posiada on aż 3 centra chiralności, posiada 8 izomerów optycznych, z których 4 występują w naturze, a 4 zostały otrzymane na drodze syntetycznej (tzw. neomentol). Najsilniejsze własności zapachowo-znieczulające posiada izomer o konfiguracji absolutnej 1S,3R,4R, który występuje w mięcie pieprzowej.

Mentol jest wyodrębniany głównie z mięty pieprzowej i innych gatunków mięty. Jest on jednym ze składników wielu olejków eterycznych innych roślin.

Mentol posiada własności znieczulające i zmniejszające podrażnienie błon śluzowych. Jego wdychanie lub spożywanie daje szybko odczuwalne wrażenie chłodu i świeżości. Jest stosowany w specyfikach wspomagających leczenie przeziębień i kataru. Jest też dodawany do maści na ból mięśni, aromatyzuje się nim chusteczki higieniczne, papierosy, tabaki, proszki do prania, płyny do mycia naczyń itp. Jest też stosowany jako jeden ze składników wielu kompozycji zapachowych stosowanych w kosmetyce. Spożyty w większych ilościach bywa toksyczny. Dawka śmiertelna LD50rat(oral) to 3180 miligramów na kilogram masy ciała.

"Źródło: Wikipedia"