Vitamed - Zdrowiej z namiVitamed LIVE - relacje z konferencji

Słownik

Flora bakteryjna jelit, mikroflora jelitowa

Ogół mikroorganizmów, który fizjologicznie znajduje się w przewodzie pokarmowym i który może spełniać dla gospodarza wiele pożytecznych funkcji. Rodzaj flory fizjologicznej człowieka. Ze względu na wyłączenie bakterii i grzybów z królestwa roślin, słowo flora (mikroflora) w odniesieniu do mikroorganizmów bywa zastępowane pojęciem biota (mikrobiota), zwłaszcza w literaturze anglojęzycznej (ang. microbiota).

Znaczenie mikroflory jelitowej człowieka

 

Ciało człowieka składa się z ok. 1013 (10 000 000 000 000 lub ok. 10 trylionów) komórek, lecz ilość bakterii flory jelitowej przekracza tę liczbę 10-krotnie.

Bakterie flory jelitowej znajdują się przede wszystkim w jelicie grubym i stanowią 60% masy kału. Około 300-1000 gatunków bakterii wchodzi w skład flory jelitowej z czego najczęściej wymienia się ok. 500 gatunków. Zaledwie 30-40 gatunków składa się na 99% wszystkich bakterii flory jelitowej. Także grzyby i pierwotniaki wchodzą w skład flory jelitowej, lecz niewiele wiadomo o ich działaniach.

Relacje między gospodarzem a florą bakteryjną nie polegają wyłącznie na komensalizmie, lecz są rodzajem korzystnej symbiozy. Choć człowiek może żyć bez flory bakteryjnej, mikroorganizmy spełniają wiele pożytecznych funkcji: fermentacja pewnych składników pokarmowych, stymulacja systemu odpornościowego w zwalczaniu drobnoustrojów chorobotwórczych, regulacja rozwoju jelit, produkcja witamin (biotyna i witamina K) i produkcja hormonów. W pewnych warunkach niektóre gatunki flory bakteryjnej jelit mogą powodować stany chorobowe (zakażenie oportunistyczne) lub przyczyniać się do kancerogenezy.

U noworodków układ pokarmowy jest sterylny, ale wkrótce potem dochodzi do kolonizacji przez florę bakteryjną. Skład flory bakteryjnej jelit zmienia się pod wpływem szeregu różnych czynników, takich jak np.:

  • żywienie

  • rodzaj porodu (drogami natury lub za pomocą cięcia cesarskiego)

  • przyjmowanie antybiotyków

  • wiek

    "Źródło: Wikipedia"